RÁKOSLIGETI-LANGHAAR PERZSA MACSKA KENNEL

Klasszikus típusú perzsa macska tenyészet

A macskák táplálkozása


 A felnőtt macskák etetése

    A macskák kisragadozók. Napi tápanyagszükségletük különböző, mely függ a macska fajtájától, életkorától, nemétől, életstílusától, mozgáslehetőségétől és mozgásmennyiségétől, a környezet hőmérsékletétől is. Vannak típusok, melyek könnyen, mások nehezebben dolgozzák fel a táplálékot. Ezek a tényezők együtt alakítják a kalóriaszükségletüket.

 A természetben az energiaszükségletüket napi 10 egér  fedezné.

Egy egér tápanyagértéke :

                                            70%víz, 14% fehérje, 10% zsír

A táplálék összetevői:

      A macskáknak rövid a bélrendszerük, ezért nem képesek teljesen megemészteni a zöldség- és gabonaféléket, ezért ezeket előkészítve (főzve, párolva) kell adni nekik.

Protein (fehérje) igényük: napi 25-30%, a kölyköknek 35-40%.

A fiatal macskáknak kb. 2-szer magasabb a fehérjeszükségletük, mint a kutyáknak. Ezért nem tanácsos kutyáknak készült étellel etetni őket. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb, ebből igényel a legtöbbet.

Bizonyos aminosavak (a fehérjék alkotórészei) elengedhetetlenül fontosak a számára, ezek egy része csak állati eredetű táplálékban van jelen. Az egyik ilyen aminosav a taurin, amelynek hiánya súlyos szívbetegséghez vezethet.

Zsír szükséglet: napi 15-20%  

A macska számára nélkülözhetetlen. Fontos a zsírban oldódó vitaminok beépüléséhez: A, D, E, K vitamin, ezért a zsírban szegény táplálás ezen vitaminok hiányát okozzhatják. Jelentős, és fontos, hogy egy bizonyos telítetlen zsírsav (arachidonsav) - szintén csak állati eredetű zsírokban, olajokban van meg. Növényi olajok: a szőr minőségének fenntartásához szükséges.

Szénhidrát szükséglet:  25-30%

 Jó, ha tudjuk, a keményítőt nem tudja a macska emészteni, tehát gabonaféléket, rizst, burgonyát csak alaposan megfőzve adhatunk kedvencünknek. Fiatal macskáknak nem jó répacukrot (ezt használjuk mi is édesítésre) adni, a legtöbb macska pedig nem tudja jól emészteni a tejcukrot, ezért tehéntejtől hasmenésük lehet.

Vitaminok, ásványi anyagok:  a szervek megfelelő működéséhez szükségesek, azonban ezeknek többségét a szervezet nem képes önnállóan előállítani, ezért pótolni kell őket. A vitaminhiány vagy vitamin túladagolás továbbörökíthető egészségkárosodást okozhat.

Kész tápok, konzervek:

 Ezeket a táplálkozási igényeket jól ismerik az állati tápszereket gyártó szakemberek, készítményeik egyre nagyobb számban kaphatók már nálunk is.

Azonban figyeljünk oda a tápok, konzervek összetételére, minőségére!  Fontos, hogy életkornak, fajtának és életvitelnek megfelelő készítményt kapjanak. A hosszú szőrű macskák például szőrlabda képződésre hajlamosak, a lakásban tartott főként ivartalanított kandúrok pedig az elhízásra. A csomagoláson vizsgáljuk meg az összetevők arányát: fehérje, zsírok, olajok, hamu (ásványi anyagok), vitamin, rost és víztartalmat.

 Ha tanácstalanok vagyunk, nyugodtan kérjünk tanácsot az állatorvosunktól!

A készítmények magasabb árfekvése garanciát jelen. Mivel megfelelő mennyiségben tartalmazza az összetevőket, kiegészítő táplálásra nincs mellette feltétlenül szükség. Hosszú távon ill. több állatnál kifizetődőbb nagyobb kiszerelést vásárolni.

A csomagoláson kis ikonok (képek) tájékoztatnak a tápszer előnyeiről. Fontos elemek:

  • A húgyutak védelme / UrinaryHealt :-segít megőrízni a vizeletelvezető rendszer egészségét, csökkenti a vizelet kémhatását, alacsonyabb a magnézium tartalma, ez által csökkenti a kő- és homokképződést.
  • Az immunvédelem / ImmunoHealth: -segíti az immunrendszer működését, a sejtek regenerálódását, létfontosságú antioxidánsokat tartalmaz, pl. E vitamint
  • Bőrvédelem /CoatCare: -segíti a tömött, fényes szőrzet kialakulását, a bőr egészségét és a természetes gyógyulási folyamatokat, optimális mennyiségben tartalmaz Omega-6 és Omega-3 zsírsavakat
  • Emésztésvédelem / DigestiCare: -segíti az emésztőrendszer működését, a tápanyagok felszívódását, könnyen emészthető rostforrást tartalmaz (cukorrépapép)
  • Vércukorszint kontroll / GlucoseBalance: -segít fenntartani az optimális vércukorszintet evés után, speciális szénhidrát keveréket tartalmaz (árpa, cirok)
  • Szőrlabda kontroll / Hairball Controll: -segíti a szőrszálak kiürülését a bélcsatornából, speciális rostkeveréket tartalmaz
  • Testtömeg kontroll / + - WeightControl: -segít fenntartani az ideális testtömeget, megelőzni az elhízást, csökkentett zsírtartalom, valamint az A vitamin és L-carnitin tartalom elősegíti a zsírégetést és az izomtömeg megőrzését
  • Fogvédelem / DentalCare: -segíti a fogak egészségének megőrzését evés közben és után is, csökkenti a fogkőképződést

Csak színezőanyag és tartósítószer nélküli tápot és konzervet adjunk az állatoknak!

Tartsuk be az ajánlott napi etetési mennyiséget!

Ha magunk állítjuk össze táplálékukat, csak alapos ismeretekkel tegyük! A színhús még nem tartalmaz minden fontos összetevőt. A csont nélküli színhúson felnevelt állatok görbe lábúak, púpos hátúak lesznek, kialakul az angolkór. Ennek elkerülése érdekében adjunk a cicának csirkenyakat, farhátat, halat és olajos halkonzervet. Üreges csontokat (szárny, csirkelábcsont) ne adjunk, mert azok szálkásan törnek!  A friss csirke- és marhahúst adhatjuk a macskának nyersen is, ellentétben a sertéshússal. A sertéshús tartalmazhatja az Aujeszky-féle betegség vírusát, ami halálos a macskák és más húsevő állatok számára is. Sertéshúst és belsőségeket csak megfőzve adhatunk. A felnőtt állatokat naponta kétszer etessük. Az ételmaradékot 15-20 perc múlva távolítsuk el, az edényt mossuk tisztára. Felnőtteknek elegendő, ha testtömeg-kilogrammonként 5-7 dkg eleséget adunk. Lakásban tartott állatnál ez az adag a macska súlyától függően lehet kevesebb is.

Az eleség legyen kézmeleg, langyos, a hűtőszekrényből kivett ételt melegítsük fel!

A kifejlett macskáknak - 9 hónapos kortól kezdve - napi 2 étkezésre van már csak szükségük, egyenlő részben elosztva a napi mennyiséget.

Fontos, hogy mindig legyen friss víz a macska előtt!

Ne adjunk a macskának:

  • cukrot (emésztési zavar),
  • marhainat (nyelőcső-eltömődés),
  • sok tehéntejet (hasmenés),
  • nyers sertéshúst és belsőséget (Aujeszky-féle betegség),
  • sok májat (A-vitamin-túladagolás),
  • fűszeres ételeket (gyomorhurut),
  • fagyott húsokat (gyomorgyulladás, hasmenés),
  • műanyag héjú húsárut, szalámivéget (bélelzáródás).

A kölykök etetése

A kiscicák életük első hónapjaiban olyan gyorsan nőnek, mint a gyermekek az első 7 évben. Testtömegük minden héten közel a duplájára növekszik, energiaszükségletük pedig maximális. Szükségük van a növekedéshez, erősödéshez, fejlődéshez vitaminokra és ásványi anyagokra is.

A kölyökmacskákat 8-10 hetes korukig az anyjuk eteti, azonban már 4-6 hetes koruk körül megkezdhetjük a kiegészítő táplálást.  A kereskedelemben kaphatók külön kismacskáknak készült konzervek, vagy adhatunk nekik főtt darált húst kevés tejjel, tojássárgájával dúsítva.  A kicsik hasát minden étkezés után masszírozgassuk egy kicsit, így serkenthetjük az ürítést

A kölyköknek 4-5 hónapos korukra kialakul az ízlésük, ezen később már nagyon nehéz változtatni, előfordulhat, hogy az ilyen macskák inkább nem esznek semmit, ha nem kapják meg a számukra kedves eledelt. A helyesen táplált kismacska jól ki van párnázva, szeme tiszta, szőrzete tömött, pehelypuhaságú gyerekbunda, figyelmes és élénk.

A vemhes macska etetése

A vemhes macskáknak különösen jó az étvágyuk. Tápanyagigénye másfél-kétszerese a felnőtt macskáénak. Naponta többször elosztva is adhatunk neki enni. Különösen figyeljünk a vemhes cica helyes és kielégítő táplálására! Ügyelni kell azonban arra, hogy ne hízzon el a cica, mert ez megnehezíti a kölykezést.

 

Az idős macska etetése

A macskák idős kora 9-10 éves korban kezdődik. Az a cica, akinek esetleg már nincs meg minden foga, napi 3-4 könnyebb étkezést igényel. A húsdarabokat vágjuk apróra, vagy adjunk konzerves macskatápot.  A macskák ínye kemény, ezért ha már kihullottak a fogak, azzal rágja az eledelt. A bélmozgások idős állatokban renyhébbek, ezért - főleg kevés mozgás mellett - hajlamosak lehetnek az ilyen macskák szorulásra. Ne adjunk neki csontot, viszont a táp tartalmazzon több rostot, olajat, zsírt a könnyebb ürítés miatt.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 13
Heti: 35
Havi: 344
Össz.: 141 073

Látogatottság növelés
Oldal: Táplálkozás
RÁKOSLIGETI-LANGHAAR PERZSA MACSKA KENNEL - © 2008 - 2024 - perzsamacska.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »